Otrzymujemy liczne pytania o zasady przekraczania granicy między Polską a Ukrainą. Publikujemy zatem aktualne zasady regulujące ten ruch. Podkreślamy jednocześnie, że przed rozpoczęciem podróży, należy zawsze sprawdzić przepisy obowiązujące na dzień wyjazdu. Najwłaściwsze są tu oficjalne strony rządowe - polskie oraz ukraińskie.
UKRAINA — wjazd dla cudzoziemców i obywateli Ukrainy
Wjazd na Ukrainę - CUDZOZIEMCY
Wjazd na Ukrainę został przez władze ukraińskie ograniczony. Cudzozielmcy (w tym Polacy), którzy zamierzają przekroczyć granicę powinni:
-
Posiadać dokument potwierdzający odbycie pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (preparatem zatwierdzonym przez WHO) oraz odpowiednie ubezpieczenie.
lub
-
Posiadać dokument potwierdzający przyjęcie przynajmniej jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (preparat zatwierdzony przez WHO) wystawiony przez jedno z państw członkowskich UE oraz odpowiednie ubezpieczenie.
lub
-
Posiadać dokument potwierdzający przebycie COVID-19 wystawiony przez jedno z państw członkowskich UE (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) lub przez państwo, które podpisało z Ukrainą umowę o wzajemnym uznawaniu certyfikatów COVID-19 oraz odpowiednie ubezpieczenie.
lub
-
Posiadać negatywny wynik testu PCR albo testu antygenowego w kierunku COVID-19. Test musi być przeprowadzony nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem ukraińskiej granicy oraz posiadać odpowiednie ubezpieczenie.
UWAGA
Negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny na terytorium Ukrainy. 10cio dniową kwarantannę należy odbyć z wykorzystaniem aplikacji mobilnej „Вдома”. Brak możliwości zainstalowania lub odmowa zainstalowania w/w aplikacji, skutkuje odmową wjazdu na terytorium Ukrainy. Kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego testu PCR lub antygenowego, któy zostanie wykonany już po przekroczeniu granicy. W sprawie szczegółów należy zwrócić się do ukraińskich służb sanitarnych.
Jeżeli cudzoziemiec lub bezpaństwowiec nie spełni conajmniej jednego z powyższych warunków, jego wjazd do Ukrainy będzie niemożliwy.
Ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19
Ważnym dukumentem, który należy posiadać wjeżdżając na Ukrainę jest Polisa ubezpieczeniowa. Musi ona pokrywać koszty leczenia COVID19 oraz ewentualną obserwację w placówce medycznej (kwarantannę). Musi również obejmować cały okres pobytu na Ukrainie. Akceptowane są ubezpieczenia wydane przez firmy ubezpieczeniowe, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- są zarejestrowane na Ukrainie,
- posiadają swoje przedstawicielstwa na Ukrainie,
- mają podpisaną umowę o assistance z ukraińskim partnerem.
Wyjątki
Z wymogu posiadania negatywnego wyniku testu oraz ubezpieczenia, zwolnione są pewne grupy cudzoziemców i bezpaństwowców. Są to między innymni:
- osoby na stałe mieszkające na Ukrainie,
- osoby posiadające status uchodźcy,
- osoby uznane za potrzebujące ochrony uzupełniającej,
- akredytowani na Ukrainie dyplomaci (oraz członkowie ich rodzin),
- pracownicy przedstawicielstw oficjalnych misji międzynarodowych organizacji (oraz członkowie ich rodzin),
- osoby pracujące jako kierowcy pojazdów towarowych czy autokarów wykonujących przewozy regularne.
Dzieci
Dzieci do 12. roku życia zwolnione są z obowiązku przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu lub teście. Muszą one jednak posiadać opisane wyżej ubezpieczenie, obejmujące cały okres pobytu na Ukrainie.
Wjazd na Ukrainę - OBYWATELE UKRAINY
Od obywateli Ukrainy nie jest wymagane przedstawienie testu PCR. Nie muszą również posiadać specjalnej polisy pokrywającej koszty leczenia COVID-19. Po wjeździe na Ukrainę są jednak zobowiązani do poddania się samoizolacji (kwarantannie). Również w tym przypadku, do odbycia kwarantanny niezbędne jest zainstalowanie oraz rejestracja w aplikacji mobilnej „Вдома”.